EFEKTY JAK Z HOLLYWOODU

Mám takový menší zlozvyk, rád se dívám na videa z Hollywoodských trikových studií, kde výměna zeleného pozadí za prastarou fantasy vesnici vypadá jako hračka. To mě samozřejmě vždy patřičně ohromí, pak se ale vrátím do reality… Na stole mi leží scénář a já už pátým dnem netuším, jak ho natočíme.

Zde je výňatek ze scénáře: Žena z mobilního telefonu (v němž si prohlíží e-shop s bytovými doplňky) přetáhne do reality jeden z produktů (váza). Produkt (váza) vylétne z displeje telefonu a dopadne na jídelní stůl.

V hlavě se mi objevilo mnoho technik, které se běžně používají v trikových studiích. Tyto velkolepé nápady jsem musel okamžitě zahodit. Času mezi natáčením a odevzdáním hotového videa klientovi bylo málo. Museli jsme takový efekt vytvořit z toho, co momentálně na 100 % umíme. Nakonec jsme spolu s kolegy z hradecké agentury Kreativní bojovníci zvolili trochu netradiční postup. Místo 3D modelů a animací jako z Hollywoodu, jsme se přesunuli trochu na východ a zvolili izolepy, vlasce, přísavky, zavírací špendlíky, dřevěné latě a grafický tablet, díky kterému jsme mohli vyretušovat vlasce hezky snímek po snímku. Já vím, zní to hrozně, mně samotnému se to z počátku zdálo jako velmi neprofesionální postup. Nakonec se to však vzhledem k situaci ukázalo, jako nejefektivnější řešení.


Před natáčením jsme museli nejprve otestovat, zdali bude náš nápad vůbec fungovat. Museli jsme také vyřešit spoustu otázek: Jak přichytíme na vlasec třeba takový gril, talíř, průhlednou karafu nebo ubrus? Bude dopad předmětů vypadat reálně?


Po pár hodinách všemožných testů a přetrhaných vlasců jsme zjistili, že se musíme naučit něco jako loutkoherectví. Učili jsme se zpřesnit rychlost, směr a místo dopadu tak, aby po vyretušování vlasce z obrazu nebylo poznat, že jsme tahali za nitky. 

Jak probíhala výroba těchto efektů během natáčení se můžete podívat sami. Videa i fotografie ze zákulisí sice nevypadají tak atraktivně, ale na výsledku to navzdory časové tísni není myslím poznat.

Já si tedy nakonec opět nevyzkoušel práci s Hollywoodskými triky. Jako útěcha mi zůstává naděje, že své nově naučené loutkoherecké schopnosti znovu využiji.

Foto: Denisa Kratochvílová, 2019

Napsat komentář