JAK JSME NATÁČELI VÁNOCE NA MÍRU

Tři králové jsou dnem, kdy obvykle končí období Vánoc. Myslím, že nejsem jediný, kdo je z těchto svátků už mírně unavený. V posledních letech, co pracuji v reklamě, se mi období Vánoc každoročně trochu natáhne. Zhruba na dlouhé 4 měsíce. Myslím, že nebylo od konce léta dne, kdy se někdo z mých kolegů nezmínil a nějakém vánočním spotu, který je potřeba natočit a nasadit nejpozději před začátkem adventu. Vždycky mi připadalo zvláštní vymýšlet náměty k vánočním reklamám v 30° nad nulou s koledami hrajících ze sluchátek a klimatizací, která se mi opírá do zad.

Letos jsme měli za úkol volně navázat na sérii loňských vánočních spotů pro Knihy Dobrovský. S kolegy z hradecké agentury Kreativní bojovníci jsme připravili jako vždy lehce šílený scénář. Co si budeme povídat, nejtěžší pro nás bylo vymyslet smysluplnou básničku, která hlasem vypravěče provází celý spot. Oproti tomu bylo vše ostatní docela hračka.

Teď už jen stačilo převést naší představu z papíru do reality. Termín nasazení videa se blížil a proto jsme začali zběsile hledat herce, lokace, rekvizity, kostýmy a hlavně vánoční výzdobu. Jakmile bylo vše připraveno, mohlo začít natáčení.

Po klikaté cestě na pomezí Orlických hor jsme dojeli ke kouzelné chaloupce, kde nás čekalo nejedno překvapení. Museli jsme vystěhovat nevhodný nábytek, sundat pár křížů s Ježíšem ze stěn (Ježíš přece k Vánocům nepatří), zatemnit okna a nasvítit celou scénu. Jakmile jsme vybavili interiér vánoční výzdobou, rozprostřeli cukroví na talíř a zatopili v kamnech, nastala ta pravá vánoční atmosféra. Tu si užívali i herci, kteří dostávali během natáčení různé prapodivné pokyny. Například “Můžeš si prosím u toho pečení vánočního cukroví číst tuhle erotickou knížku a sypat druhou rukou mouku na psa?” Největší obavu jsem měl právě z této scény. Nedokázal jsem si představit, který pes by vydržel nehybně sedět s kupičkou mouky na hlavě. Stal se ale vánoční zázrak a záběr byl po 5 minutách hotový. Poslední klapka padla pár minut po půlnoci a únavou jsem padl i já.

O precizní postprodukci se postarala Denisa Kratochvílová a Vítek Zbirovský, kteří vylepšili natočený materiál o 100% a dodali našemu spotu patřičnou atmosféru.

Vánoční spoty jsou pro mě prostorem k upuštění kreativity a šancí vytvořit něco víc než pouhou reklamu. To se nám tentokrát myslím povedlo. Po předání videa klientovi, mám každoročně Vánoc už trochu dost, pak si ale uvědomím, že nebyla ještě ani první adventní neděle.

Foto: Daniel Maňhal, 2019

 

Napsat komentář